Menu Content/Inhalt
Byliny

Byliny jsou v dnešní době stále mnoha lidmi opomíjené. Je to veliká škoda, protože v mnoha případech Vašemu tělu velice pomohou a v případě léčení konkrétních chorob to umí bez zatěžování dalších orgánů v těle. Léčba bylinami vyžaduje větší trpělivost a disciplínu, ale přináší veliké úspěchy.
V období chřipek nebo větší stresové zátěže dokážou povzbudit imunitní systém, takže člověk buď neonemocní, nebo má jeho choroba rychlejší průběh a méně náročnou léčbu. Už jen samotný akt, že mnoho léků se vyrábí z bylinných extraktů je velmi zásadní. Mezi opomíjené byliny patří u nás například: dobromysl, lékořice, svízel, maliník a další druhy. Mezi velice významné byliny patří i mnoho cizokrajných rostlin. Například Vilcacora a Ženšen.
Určitě už každý o nich něco slyšel. Co ale skutečně dokážou?


Ženšen - zestručnělý seznam vlivu ženšenu na lidský organismus: prudce zvyšuje naši schopnost vypořádat se se stresem. Redukuje stresové hormony, které brání fungování imunitního systému. Zdokonaluje lidský metabolismus a absorpci kyslíku. Zlepšuje funkci jater. Zvyšuje duševní a tělesnou výkonnost. Zabraňuje hromadění mnoha chemických látek v krvi, včetně nezdravého LDL cholesterolu. Snižuje riziko srdečních nemocí, cukrovky, jistých typů rakoviny a mnoha dalších chorob souvisejících se stárnutím a stresem. Upravuje tlak a hladinu cukru v krvi. Stimuluje schopnost samovolného pohybu v tenkém střevě.
Vcelku lze říci, že na povrchu zeměkoule dosud nebyla nalezena podobná bylina, která by působila tak blahodárně a životadárně jako ženšen.


Velmi zajímavý je čaj z kůry vilcacora. Vilcacora je královnou všech léčivých rostlin Amazonie. Imunologicky nejaktivnějším alkaloidem je Asopteropodin neboli Izomer A. Mimo tento izomer a další 3 alkaloidy stimulující imunitní systém obsahuje vilcacora ještě další alkaloid – Rynkoflin. Tato sloučenina byla několik let zkoumána a analýzy, které byly provedeny vykazují, že rynkoflin má schopnost zabránit shlukování krevních destiček a vytváření trombů, což otevírá velice mnoho možností při léčení chorob krevního oběhu a v předcházení infarktu.
Vilcacora též zvyšuje produkci leukocytů a zejména lymfocytů T4, které překonávají mnoho virových onemocnění. Velice slibné výsledky přináší také při léčení zánětu kloubů. Má velice nízký obsah toxinů, proto je možno ji aplikovat po delší dobu. Zmírňuje též následky ozařování a chemoterapie. Je výborným lékem na onemocnění trávicího traktu. Rostlina má přímo fenomenální předpoklady k očištění celého trávicího traktu, což je velice důležité, neboť jak tvrdí mnoho lékařů – smrt začíná ve střevech a ještě přesněji v záhybech tlustého střeva. Současně s věkem, jakož i se stárnutím tkání se v tlustém střevě hromadí substance, určené normálně k vyloučení z organismu. Když se tam usadí a zůstanou déle, systematicky znečišťují krevní oběh. Vilcacora tomu však předchází. Kdo ví, zda do není její nejdůležitější účinek? Mimo to bylo potvrzeno, že rostlina pomáhá při léčení zánětu tlustého střeva, hemeroidech a působí proti narušení rovnováhy střevní flóry. Pomáhá při astma a žaludečních vředech.
Každá mince má dvě strany. Někdy i vilcacora může být obousečnou zbraní. Tato rostlina velice povzbuzuje imunitní systém a také odpuzující reakci na cizí tělesa v organismu. Proto by nikdo, kdo absolvoval a nebo je kandidátem transplantaci vnitřních orgánů nebo kostní dřeně, neměl tuto bylinu užívat. Nedoporučuje se také kojícím matkám a těhotným ženám, protože může zvýšit riziko potratu. Nesmí se též podávat dětem do 3 let a osobám aplikujícím si injekce inzulínu, a také pacientům prodělávající hormonální terapii.
Jak vilcacoru připravit? Jestliže není uvedeno jinak, vaříme 5 minut 2 rovné lžíce v 1 l vody, odstavíme a před pitím slijeme. Po šesti měsíčním užívání vilcacory dělejte 3 měsíční pauzu a potom můžete opět 6 měsíců pokračovat v užívání.

Využití bylin.
Bylinné extrakty se používají také při výrobě mnoha mastí a krémů. Mastě Vám uleví od nejrůznějších bolestí (svalů, kloubů, šlach), kožních problémů (ekzémy, plísně, opruzeniny), hemeroidů, hojení pooperačních jizev, křečových žil, po bodnutí vosou, včelou či komárem.
Dále pomáhají bylinné masti na citlivou či podrážděnou pleť, lupénku, atopický ekzém a také na vypínání pokožky v obličeji a proti vráskám (Sujatha, Bioginseng).
Velmi účinné jsou také masážní gely. Například Skořicový na prohřívání tkání a odbourávání celulitidy.
V dnešní době jsou také velmi oblíbené bylinné kapky. Jejich užívání nevyžaduje tolik času jako příprava bylinných čajů a jsou velice účinné. Například kapky Echinaceové (podpora imunitního systému), Vrbovky malokvěté (na prostatu a močové cesty), Cévní kapky …další naleznete v katalogu produktů.

Ajurvédské čaje
Himalájským bylinám se již po celá staletí připisuje léčivá moc při mnoha zdravotních potížích. Jsou základem tradičního ajurvédského lékařství, které je používá v nejrůznějších kombinacích. Každá bylina má mnohostranné působení, a proto záleží na přesném poměru mísení. Himalájské ajurvédské čaje jsou jedinečnou kombinací těchto staletími prověřených bylin a jejich léčivých účinků. Výrazně přispívají k obnovení tělesných a duševních sil, podporují látkovou výměnu, přispívají k lepšímu trávení a vyměšování a regenerují tělesné tkáně. Jejich specifické účinky při pravidelném používání, příznivě působí na náš celkový zdravotní stav.